Sposób przepływu ciekłego metalu w

Praca za pomocą spawarki MIG MAG ( z języka angielskiego Metal Inesrt Gas/ Metal Active Gas) znaczy pracę elektrodą topliwą przy osłonie gazów obojętnych, określanych MIG, lub aktywnych, więc MAG. Gazy osłonowe obojętne stosowane w takiej metodzie są to najczęściej argon lub też hel.

Natomiast dwutlenek węgla lub jego razem z aragonem są to gazy osłonowe aktywne. W wyniku pracy z pomocą spawarki MIG MAG zachodzi zajarzenie łuku elektrycznego pomiędzy spawanym materiałem a elektrodą, która występuje w postaci drutu. Podczas spawania jeziorko i również łuk cienki metalu są chronione strumieniem gazu aktywnego (a więc jak uprzednio napisaliśmy C02 lub jego mieszanką) albo obojętnego (czyli aragonem czy też helem). Spawarki MIG MAG są wielozadaniowe, dlatego że nadają się do pracy na większości materiałach m.i.n przez możliwość doboru drutów elektrodowych dla różnych metali. W analizowanej metodzie na efekt pracy miewają wpływ nie jedynie korzystnie dobrane opcje (takie jak dla przykładu pochylenie uchwytu, prędkość spawania, wolny wylot, czyli długość wysunięcia drutu, typ i natężenie przepływu gazu osłonowego, wariant i średnica drutu, natężenie a oprócz tego napięcie łuku a także gatunek i biegunowość prądu spawania). Znaczący tutaj jest także sposób przepływu cienkiego metalu z topiącego się drutu aż do jeziorka, dlatego że ma elementarny wpływ na bardzo wiele czynników, takich jak: stabilność, miarę rozprysku, sposobność pracowania w określonych miejscach, kształt spoiny, głębokość wtopienia i samą produktywność pracy. Zależnie od dobranych własności pracowania, a więc natężenia prądu, napięcia łuku jak i od samego składu gazu osłonowego można, znacznie upraszczając, wyodrębnić trzy rodzaje przepływu cienkiego metalu, więc zwarciowy, natryskowy jak i mieszany. Łuk zwarciowy posiada niewielką moc i nadaje się do spawania cienkich składników we wszelkich pozycjach, a także przedmiotów masywniejszych w tak zwanych pozycjach przymusowych. Łuk zwarciowy to gwarancja właściwego wtopienia i niewielkiego rozprysku.

Pomimo tego lico spoiny wyjdzie nam dosyć niezbyt równe. Poprzez wydłużenie łuku, czyli wzmożenie napięcia uzyskujemy przepływ mieszany, który może być przesadnie mało dobry, gdyż będzie niestabilny, posiada mocny rozprysk a oprócz tego bardzo nierównomierne lico. Podczas gdy wciąż będziemy podnosić natężenie prądu i napięcie łuku, zainicjujemy wówczas przepływ natryskowy, który charakteryzuje się dużą ilością niedużych kropelek. Praca z pomocą spawarki MIG MAG w tym wypadku gwarantuje nam maksymalną wydajność. Rośnie tutaj głębokość wtopienia spoiny i równolegle zmniejsza się liczba odprysków, a samo lico spiny staje się gładkie. Z uwagi na okazałą energię spawania i objętość jeziorka, łukiem natryskowym udaje się pracować zaledwie w pozycji podolnej.

Dodano 2012-09-22
Kategoria: Spawalnictwo