Po co stosować elektrodę otuloną w spawarce?

Bardzo często słyszy się o różnych rodzajach elektrod otulonych, ale czy wiecie co to jest, jakie są ich rodzaje i w jakich sytuacjach je wykorzystujemy? Jeżeli jesteś ciekawy oraz wyszukujesz odpowiedzi na dużą liczbę pytań o elektrodach, zdecydowanie powinieneś przejrzeć prezentowany tekst.

Elektrody utworzone są z drutów o szerokości od 1 do 6 milimetrów, a wyglądem przypominają po prostu drut. Swój drugi człon nazwy zawdzięczają masie tworzącej otulinę, która je pokrywa. Do jej głównych celów zaliczamy wytworzenie osłony gazowej, która ochrania spoinę. Dzięki niej spoina zabezpieczona jest przed powietrzem oraz ułatwiona jest jonizacja gazów w obszarze łuku. Jej precyzyjne funkcjonowanie możemy wyjaśnić w następujący sposób: gdy otulina ulega stopieniu, równocześnie tworzy żużel w stanie ciekłym. Jego zadaniem jest rozcieńczanie w sobie tlenków i zabezpieczanie spoiny aby za szybko nie stygła. Co poniektóre, wyższej jakości otuliny pełnią jeszcze jedną funkcję, a mianowicie do spoin wprowadzają substancje uszlachetniające.

Ponieważ spawarki stosowane są do różnej grubości, rozmiaru oraz rodzaju materiałów, tak samo elektrody maja odmienne typy. Dzieląc je na kategorie związane z ich przeznaczeniem, możemy wyróżnić elektrody do spawania:

połączeniowego stali węglowych i niskostopowych;

połączeniowego konstrukcji ze stali niskostopowych przeznaczonych do pracy w podwyższonych temperaturach;

stali wysokostopowych;

żeliwa;

metali nieżelaznych;

do napawania;

Trzeba bez wątpienia przyznać, że spawalnictwo jest bardzo szerokim zagadnieniem. Mieści w sobie nie tylko odmiennego typu spawarki, urządzenia do napawania oraz przecinania, ale także szereg innych akcesoriów stosowanych przy tego typu zadaniach.

Dodano 2014-03-03
Kategoria: Spawalnictwo