Jak usunąć rdzę z auta?

Istnieje sporo czynników wystąpienia rdzy na karoserii wozu. Najczęstszym źródłem są uszkodzenia lakieru spowodowane na przykład zarysowaniem, obiciem przez drzwi rozmaitego użytkownika bądź uderzenia kamyków podczas jazdy, czy pozostałymi drobnymi wypadkami. Uszkodzenia struktury lakieru doprowadzają do tego, że pod wpływem wilgoci metal utlenia się oraz powstaje rdza.

Przydadzą nam się zabezpieczenia antykorozyjne, gdyż zaczątki rdzy nadzwyczaj w mgnieniu oka rozprzestrzeniają się, szczególnie pod wpływem ulewnego deszczy czy może śnieżyc. Jeśli pragniesz sprzedać samochód, z całą pewnością będzie wyglądał przyzwoiciej bez plam rdzy, więc choćby dlatego bardzo warto się ich pozbyć. Udaje się je także usunąć dla samego siebie, poprawa wyglądu swojego samochodu zapobiegnie dalszemu niszczeniu. Amatorska naprawa wymaga czasu oraz cierpliwości. Rozpoczyna się od oczyszczenia odprysku. Kiedy blacha nie jest skorodowana a ponadto dostrzegamy, iż była ona fabrycznie ocynkowana to nie przesadzajmy z papierem ściernym, bo w ten sposób moglibyśmy prosto zepsuć oryginalną warstwę ochronną. Po oczyszczeniu odtłuszczamy miejsce naprawy, dla przykładu za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Kiedy ubytek jest szeroki to wyrównajmy go przy pomocy szpachli epoksydowej. Po utwardzeniu wygładzamy warstwę szpachli za pomocą wodnego papieru ściernego. Potem strasznie starannie oklejamy miejsce naprawy, a na przygotowaną powierzchnię natryskujemy wypełniacz w spreyu. Skorodowaną blachę możemy łatać, używając maty szklanej a oprócz tego żywicy epoksydowej. Jeżeli zostanie to wytworzone naprawdę starannie, to naprawiony element może być sztywniejszy od oryginalnego.

Niefortunnie w warunkach domowych z trudem jest zapewnić właściwy efekt, przeto takowej metody nie należy stosować do naprawy nośnych substratów karoserii.

Dodano 2014-01-13
Kategoria: Technika