Czym jest laminat?

Laminaty są typem kompozytów, a więc materiału nowo powstałe z połączenia 2 materiałów o rozmaitych właściwościach mechanicznych, fizycznych jak i technologicznych, w jakich składnik wzmacniający jest układany w postaci warstw, między którymi znajdzie się wypełnienie.

Powszechnym naturalnym laminatem jest drewno. Wyjątkową cechą laminatów jest anizotropowość mechaniczna. Wytrzymałość oraz sztywność laminatu jest zależna bezpośrednio od uformowania oraz stylu ułożenia włókien konstrukcyjnych. Biorąc pod uwagę tę właściwość konstrukcje z laminatów są na ogół o wiele lżejsze i wytrzymalsze od większości konstrukcji z artykułów jednorodnych. Powszechnie zakłada się, że włókna konstrukcyjne przenoszą zdecydowaną mnogość naprężeń zarówno ściskających jak i rozciągających, zaś substancja łącząca zapewnia współpracę włókien jako "łącznik" czy też klej. Domyślnie następują 3 rodzaje laminatów.

Pierwsze to laminaty poliestrowo-szklane. Powstają z wykorzystaniem żywic poliestrowych zbrojonych matą czy może tkaniną z włókien szklanych. Drugim gatunkiem są laminaty epoksydowe. O wiele lepszym materiałem niżeli poliestry okazały się żywice epoksydowe, lecz z powodu dużo wyższej ceny jak również problemów, takich jak: lepkość, problemy z kontrolą szybkości a oprócz tego rangi utwardzania, do dzisiaj nie są stosowane w masowej produkcji wyrobów laminatowych. Wyjątek stanowią konstrukcje szybowcowe, w których wymagana jest większa wytrzymałość dostępna do uzyskania tylko przy wykorzystywaniu kompozytów. Ostatnim wariantem są laminaty epoksydowo-węglowe.

Przy ich produkcji zastosowano włókna węglowe. Wyróżniają się niebywale korzystnym stosunkiem wagi do wytrzymałości a oprócz tego wyjątkowo dużą sztywnością, lecz są stosunkowo skromnie odporne na dynamiczne jak i obciążenia uderzenia.

Dodano 2014-02-28
Kategoria: Pozostałe